fbpx

Sprawdź na czym polega współpraca z psychodietetykiem i przekonaj się, czy to oferta dla Ciebie

Praca w modelu psychodietetycznym to forma pomocy skierowana do osób, które: 

Mają za sobą próby odchudzania (często udane,  a nawet spektakularne) jednak borykają się z tzw. efektem jojo. 

Mają poczucie, że nie panują nad jedzeniem, są przekonane, że brakuje im silnej woli, wytrwałości i motywacji. 

Wiedzą, że ze względów zdrowotnych powinny wprowadzić zmiany w swojej diecie, jednak brakuje im wytrwałości i motywacji. 

W powszechnym rozumieniu psychodietetyk, to osoba, która pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania, jak anoreksja, bulimia czy napadowe objadanie się. Jednak w tych jednostkach chorobowych psychodietetyk jest jedynie osobą wspierającą w interdyscyplinarnym zespole w skład której wchodzą dietetyk, lekarz i psychiatra. 

Czym różni się psychodietetyka od poradnictwa dietetycznego

Wybierając się do dietetyka lub doradcy żywieniowego możesz liczyć się z tym, że otrzymasz konkretne zalecenia, które będziesz musiała wprowadzić w życie, by zmienić swoją dietę, lub zrzucić dodatkowe kilogramy.  Jest to postępowanie z pozycji eksperta, w związku z czym część kontroli nadal pozostaje na zewnątrz, po stronie dietetyka, który kontroluje postępy. 

Zupełnie inaczej postępujemy w modelu psychodietetycznym, Tutaj to Ty jesteś ekspertem, który najlepiej wie, kiedy jest gotowy na wprowadzenie kolejnych kroków. Pracujemy min. Metodą Dialogu Motywacyjnego. To rodzaj wspierającej i ukierunkowującej rozmowy terapeutycznej, która wydobywa Twoją naturalną motywację – wierzymy bowiem, że zobowiązania które podejmujesz przed samą sobą i kroki do których czujesz gotowość, są fundamentem trwałej zmiany, W tym przypadku staramy się wzmocnić Twoje wewnętrzne zasoby: poczucie sprawstwa i kontroli

Dlaczego to ważne, by poczucie kontroli było własnie wewnętrzne? Bo tylko wówczas zmiana będzie trwać również po zakończeniu współpracy ze specjalistą. Czasem pacjenci mówią: „to nie dla mnie, muszę mieć nad sobą bat„. To złudne myślenie. Każdy wysiłek podjęty pod wpływem zewnętrznej kontroli zostaje przerwany, kiedy tej kontroli zabraknie. Poza tym oddanie komuś kontroli to także oddanie poczucia sprawstwa – a to na dłuższą metę bardzo osłabia. Naszym zadaniem jest wzmocnić wewnętrzne zasoby pacjenta. 


Kolejnym warunkiem trwałej zmiany jest jej zgodność z Twoimi wartościami. Żadna zmiana, również sposobu odżywiania, nie może stać z nimi w sprzeczności, bo wówczas nieświadomie będzie przez nas sabotowana. Pomagamy więc je odkryć i zrozumieć w jaki sposób wprowadzając zmianę dbamy o to, co dla nas najważniejsze. 

Podczas gdy dietetyka bierze pod uwagę tylko fizjologiczną funkcje jedzenia, w psychodietetyce pamiętamy, że równie ważne są pozostałe funkcje w zaspokajaniu naszych potrzeb: kulturową, hedoniczną, społeczną i psychiczną. Zmiana nawyków żywieniowych przypomina układanie kostki Rubika.  Możemy ułożyć jedną ściankę ale pozostałe pozostaną nieułożone. Tak jest w przypadku gotowych jadłospisów. Bez znajomości algorytmu gdy będziemy chcieli ułożyć kolejną ściankę (czyli zadbać o pozostałe potrzeby związane z jedzeniem – np. społeczną, jak jedzenie takich samych posiłków jak nasi bliscy), ta poprzednia ulegnie zniszczeniu. Psychodietetyka jest takim właśnie algorytmem, który dba o wszystkie ścianki (potrzeby związane z jedzeniem). 

W swojej pracy korzystam też z elementów terapii poznawczo-behawioralnej, tj. Racjonalnej Terapii Zachowania. Dzięki niej jesteśmy w stanie zrozumieć, jakie istnieją zależności między naszymi myślami i przekonaniami, a emocjami i zachowaniami. Głównym przesłaniem tej metody jest założenie, że nie da się zmienić zachowania bez zmiany sposobu myślenia. Powszechnie mówi się o jedzeniu pod wpływem emocji. Tak naprawdę mamy tu na myśli rozładowywanie napięcia emocjonalnego za pomocą jedzenia. Dzięki tej metodzie zidentyfikujesz zakorzenione przekonania, które sabotują Twoją zmianę, nauczysz się rozpoznawać własne emocje i radzić sobie z napięciem emocjonalnym bez konieczności sięgania po jedzenie

W tej formie pomocy również nauczysz się wszystkiego, co związane ze zdrowym odżywieniem, jednak w tempie, w którym gotowa będziesz z tej wiedzy skorzystać i wcielić ją w życie. Zmiana nawyków żywieniowych to nic innego, jak nauka nowego sposobu odżywiania. Wyobraź sobie, że chcesz nauczyć się grać na pianinie. Nie będziesz chciała od razu wskoczyć na poziom mistrzowski i nie zaczniesz tej nauki od zagrania Chopina, prawda? Dlatego kolejne kroki zmiany muszą nadążyć za Twoją gotowością, nigdy odwrotnie. 

Psyochologiczny model odzyskiwania kontroli nad jedzeniem - sprawdź na czym polega!

I. Zmiana jest procesem

W modelu tym skupiamy się nie tyle na celu, ile na drodze, która do niego prowadzi. Zależy nam na tym, by zmiany, jakie zachodzą były trwałe. By tak się stało, konieczne jest, by zaszły one nie tylko na poziomie fizycznym (utrata kilogramów), ale również na poziomie poznawczym (świadomość żywieniowa), emocjonalnym (procesy motywacyjne, wzmocnienie zasobów odpowiedzialnych za silną wolę) i behawioralnym (nabycie nowych umiejętności, wykształcenie nowych nawyków żywieniowych)

II. Bierzemy pod uwagę statystyki

A te jednoznacznie wskazują, że 90-95% osób, które schudły dzięki restrykcjom kalorycznym w ciągu 5 lat wracają do dawnej wagi, a nawet ją przekraczają.
Dlatego unikamy dużych ograniczeń. Zmiany wprowadzamy powoli, krok po kroku.
W przeciwnym razie narażamy pacjenta na tzw. "efekt odbicia" - czym większy reżim dietetyczny zostanie narzucony, tym większe rozhamowanie po jego zakończeniu.

III. Stop dla tycia

Poszukujemy przyczyn, które doprowadziły do obecnego stanu rzeczy i eliminujemy je

IV. Nie udajemy, że są magiczne sposoby

Nie zalecamy badań, których wyniki mogłyby usprawiedliwić problemy z utrzymaniem wagi.
Nie wmawiamy, że istnieje jakiś magiczny suplement, pigułka, która pozwoli bez specjalnego wysiłku pozbyć się nadwagi i utrzymać pożądaną wagę czy choćby wspomóc ten proces.

V. Nie można trwale zmienić wagi bez zmiany zachowań żywieniowych

Dlatego to na nich w postępowaniu psychodietetycznym skupiamy się najbardziej

VI. Nie udajemy, że zmiana jest łatwa, że nie niesie za sobą żadnych kosztów

Bo niesie. I wcale nie wystarczy "tylko chcieć". Każda znacząca zmiana w naszym życiu wymaga od nas zaangażowania i zainwestowania zasobów psychoenergetycznych. A pomoc psychodietetyka służy min. ich odkryciu i wzmacnianiu.
W centrum naszej współpracy stawiamy dobrostan pacjenta. Dlatego dbamy o to, by kolejne kroki nie były zbytnim obciążeniem.

VII. Indywidualizacja pracy

Każdy pacjent i jego żywieniowa historia to dla nas, psychodietetyków, osobna łamigłówka. Dlatego z każdym z nich opracowujemy zindywidualizowany plan działania. Bierzemy pod uwagę możliwości pacjenta i jego sytuację życiową. To naturalne, że czym więcej życiowych ról, tym trudniej wygospodarować czas dla zmiany. Dlatego podążamy za pacjentem i niczego nie wymuszamy.

VI. Na czym polega praca z psychodietetykiem

Poza świadomością żywieniową w odzyskiwaniu kontroli nad jedzeniem ogromne znaczenie mają również emocje, jakie mu towarzyszą oraz zasoby psychoenergetyczne. To nad ich wzmocnieniem pracujemy. Odkrywamy i usuwamy czynniki blokujące zmianę. Wypracowujemy nowe strategie zachowań. Pracujemy w obszarze tego, co potocznie nazywane jest silną wolą. Pomagamy w zmianie przekonań. Kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe.

Psychodietetyk to nie psychoterapeuta.
 Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w kwestiach wykraczających poza żywienie – skorzystaj z pomocy tego drugiego. 

To raczej osoba która pomoże Ci w procesie zmiany, niż ktoś, kto będzie na Tobie wymuszał „jedyny dobry kierunek”. W psychodietetyce wierzymy, że do celu prowadzi wiele dróg, a najlepsza z nich to ta, którą pacjent jest w stanie w danym momencie podążać.

Zasady współpracy

Spotykamy się raz w tygodniu o stałej porze. Koszt godzinnego spotkania to 100 zł. Nasza współpraca trwa dotąd, dopóki nie uznasz, że masz dość zasobów, by zmianę nawyków żywieniowych kontynuować samodzielnie. Jeśli zatem potrzebujesz indywidualnego podejścia, jeśli masz za sobą nieudane próby odchudzania lub doświadczyłaś efektu jojo, umów się na pierwsze spotkanie i przekonaj, czy ta forma pomocy będzie odpowiednia dla Ciebie!

O mnie

Jestem pedagogiem-terapeutą z dyplomem dietetyki i poradnictwa żywieniowego oraz psychodietetyki. Zawodowo łączę te trzy kierunki studiów pomagając kobietom i dzieciom pokonać problem nadwagi, otyłości i nadmiernego jedzenia. Więcej o mojej filozofii odchudzania w zakładce Poznajmy się! Zapraszam do współpracy 🙂